Základným kritériom akú pergolu na svoju terasu, záhradu či možno aj pri bazén umiestniť je či už máme nejakú konštrukciu na pergolu postavenú, alebo potrebujeme celú pergolu teda aj s nosnou konštrukciou.
V prípade, že už konštrukciu pergoly máme, alebo máme napr. zimnú záhradu, ktorú chceme prestrešiť, sú vhodné tzv. pergolové markízy, teda pergoly bez podporných stĺpov.
Na zatienenie zimnej terasy slúžia pergolové markízy z možnosťou umiestnenia nad alebo aj pod ochranné prestrešenie, ktoré býva zo skla alebo polykarbonátu. Výhodou montáže markízy na konštrukciu teda nad ochranné prestrešenie je to, že markíza zachytí slnečné lúče skôr ako prehrejú strechu a dovnútra zimnej záhrady sa tak dostáva menej tepla. Markíza v prípade dažďa musí byť stiahnutá.
Výhodou markízy podvesenej pod prestrešenie zimnej záhrady je lepšia ochrana markízy pred nepriaznivým počasím. Oba typy markíz môžu byť ovládané len motoricky a sú v zvinutom stave uložené v ochrannom hliníkovom boxe. Látka je acrylová ,odolná voči slnku ale nie proti dažďu.
Pergolové markízy bez konštrukcie však nemusia slúžiť len na ochranu proti slnku. Existujú aj také, ktorých látka je odolná nielen voči slnku ale aj ďažďu. Používajú sa na prestrešenie existujúcich konštrukcií pergol bez strechy. Ovládanie je len motorické diaľkovým ovládačom a možno ich doplniť aj osvetlením.
Ak potrebujeme celú pergolu, teda aj s podpornými stĺpmi, existuje základné rozdelenie a to na pergoly s nepohyblivou strechou, pergoly so sťahovacou strechou a pergoly so strechou z naklápacích lamiel. Všetky sú protidažďové. Konštrukcia pergol je hliníková, čo zaručuje dlhú životnosť a pergoly sú takmer bezúdržbové. Všetky tieto pregoly môžu byť zostavené z viacerých modulov v závislosti od šírky pergoly.
Pergoly s nepohyblivou strechou majú hliníkovú konštrukciu s podpornými stĺpmi a strechu z polykarbonátu alebo bezpečnostného skla. Často sa dopĺňajú markízou pre tienenie strechy. Možno ich doplniť aj bočným či predným tienením napr. screenovými roletami alebo presklenými stenami. Ide o lacnejší variant pergoly.
Ak si chceme v lete za slnka či dažďa vychutnávať posedenie vonku, existujú typy pergol so zhrňovacou strechou vyrobenou z nepremokavej špeciálnej látky. Výhodou tejto pergoly je, že v zime býva strecha zhrnutá a netieni tak do interiéru. Látka je v zhrnutom stave chránená strieškou. Odvod dažďovej vody je voľne cez predný látkový profil alebo za príplatok cez vnútro predných stĺpov. Osvetlenie, ktoré je možné si k pergole objednať oceníte pri večernom posedení. Pergoly je možné vpredu alebo aj zboku zatieniť screenovými roletami. Ide o veľmi obľúbené pergoly, ktoré si získavajú čoraz viac zákazníkov.
Medzi najdrahšie typy pergol, tzv. bioklimatické pergoly patria pergoly celohliníkové u ktorých je strecha tvorená lamelami, ktoré sa môžu natáčať podľa potreby. Vo vodorovnej polohe úplne uzavrú strechu, ktorá tak tvorí jeden celok. Pergoly sú bez sklonu, teda rovné. Dažďová voda odchádza cez vnútro stĺpov, do ktorých je odvádzaná z lamiel vyspádovaných k motoru. Ide o dizajnovo krásny kúsok, ktorý je ozdobou každej terasy, a ktorý splní požiadavky aj najnáročnejšieho zákazníka. Nevýhodou týchto pergol je iba to, že najmä v zimných mesiacoch keď je intenzita slnečného žiarenia nízka, môžu čiastočne tieniť do interiéru, keďže lamely strechy sa len natáčajú ale nesťahujú. Pergoly môžu byť aj ako samostatne stojace s možnosťou umiestnenia kdekoľvek v záhrade, pri bazéne atď.. Samozrejmosťou je možnosť doplnenia pergoly o osvetlenie, predné a bočné tienenie, alebo úplné uzavretie pergoly posuvným presklením.
V súčasnosti už existujú aj také bioklimatické celohliníkové pergoly, kde je možné natáčacie lamely tvoriace strechu pergoly zhrnúť a docieliť tak požadované svetlo pod pergolou, napr. v zimných mesiacoch. Ide o výnimočné a unikátne pergoly s vyššou vstupnou investíciou.
Ponuka pergol je teda široká. Stačí si len správne vybrať a pergola sa môže stať nielen ozdobou ale plnohodnotným doplnkom Vašej terasy.